Sanatorija Jūsų mieste!

Registracija konsultacijai pas FMR gydytojus telefonu: 8 683 04825, (8-45) 500648

Jūs esate čia: Pagrindinis > Šilumos ir šalčio terapija

Informacijos atnaujinimo data: 2019 04 23
» Šilumos ir šalčio terapija
Šalčio terapija (Krioterapija)

Veikiant šalčiu audinius, greitai krenta temperatūra, paveikiami audiniai, ląstelės. Šaltis mažina deguonies poreikį, jo naudojimą audiniuose, sumažėja medžiagų apykaitos intensyvumas. Dėl refleksinio sudirginimo šaltis sukelia ištisą reakcijų grandinę šilumą reguliuojančiose sistemose, ypač padidėja noradrenalino kiekis, kuris sutraukia kapiliarus. Praėjus 1-3 valandoms po šalčio panaudojimo, odos kraujagyslės išsiplečia, plūstelėjus didesniam kraujo kiekiui. Šaltis atpalaiduoja, tonuso sumažėjimas sutrumpėjusiuose raumenyse panaikina spastinį skausmo sindromą ir leidžia sumažinti sąnarių nejudrumo laipsnį. Atšaldant uždegiminį židinį, sustabdomas mikroorganizmų dauginimasis Paprastai šaldymui naudojama kieto pavidalo medžiaga — ledas, kuris gaunamas užšaldžius vienkartiniame indelyje su mediniu pagaliuku vandenį. Paruoštas ledas laikomas šaldiklyje. Naudojamas vienkartinai.

Tačiau veiksmingesnis ir saugesnis gydymo šalčiu metodas – krioterapija CRYO + aparatu. Tai gydymas ypač žema temperatūra, naudojant medicinines CO2 dujas(-78 laipsniai). Procedūros metu pro specialų vamzdelį išpurškiami CO2 mikrokristalai. Ore jie iš karto virsta garais ir oda bei paodis per labai trumpą laiką atšaldomi iki +2 - +5?C temperatūros. Tai sukelia stiprią fizinę reakciją ie terminį šoką, dėl kurio :

- sumažėja skaismas ( užblokuojami skausmo receptoriai);

- nuslopinamas uždegimas(sumažinama uždegimo fermentų sisntezė);

- gerėja kraujo ir limfos apytaka(išsiplečia giliosios kraujagyslės, gerėja drenažas);

- atpalaiduojami įsitempę raumenys (raumenų skaidulų relaksacija).

Krioterapija ypač veiksminga gydant kaulų ir sąnarių srities uždegimus, skausminio smindromo atveju, po chirurginių operacijų, raumenų spazmų mažinimui ir mobilizacijos palengvinimui.

Krioterapijos procedūros laikas priklauso nuo gydomo ploto ir nuo to, koks yra procesas: ūminiu atveju terminiam šokui sukelti reikia apie 30 sekundžių, o lėtiniam – pagal nurodymus (nuo 30 sekundžių iki 2 minučių). Gydymo kursas 3 – 5 procedūros.

Krioterapija gali būti derinama su elektroforeze, impulsine srove, ultragarsu, lazerioterapija, magnetoterapija ar kineziterapija.

Krioterapijos negalima skirti:

— jei segama periferinės kraujotakos susirgimais (Reno liga, obliteruojančiu endarterijitu, venų varikoze);

— esant alergijai šalčiui;

— vėlyvosios cukrinio diabeto stadijos metu.

Šilumos terapija (Termoterapija)

Priskiriama gydymui temperatūriniais veiksniais, kada gydymui naudojami fiziniai veiksniai, atiduodantys šilumą organizmui. Vienas tokių veiksnių yra fangoparafinas - tai kalnų uolienos ir parafino mišinys, kuris pasižymi geru laidumu šilumai ir gebėjimu ją gerai išlaikyti. Fangoparafino aplikacijos yra plastiškos, lengvai formuojamos. Gydomąjį poveikį lemia šiluminis ir mechaninis komponentai, o cheminė sudėtis mažai reikšminga organizme vykstantiems procesams.

Fangoparafinas specialiu kaitinimo aparatu ištirpinamas ir pakaitinamas iki 60-70°C temperatūros, išliejamas ant plastikinės plėvelės 2-3 cm sluoksniu. Tada atvėsinamas iki 50°C, ar tinkama temperatūra matoma iš pasidariusio neskaidraus paviršiaus arba patikrinama, paspaudus pirštu, ar netakus. Tokią aplikaciją galima naudoti arba ji laikoma specialioje spintoje 50°C temperatūrai palaikyti iki naudojimo.

Uždėjus aplikaciją ant skaudamos kūno dalies, ji prispaudžiama ir šiltai apvyniojama, kad šiluma neišeitų laukan ir kad būtų pasiektas norimas terapinis poveikis. Šiluma turėtų veikti iki 30 min. Po procedūros aplikacija nuimama nuo kūno, pakartotinai naudojama, fangoparafiną pakankamai sterilizavus 130-135°C temperatūroje.

Šilumos terapija taikoma, sergant sąnarių uždegimais, esant pečių, plaštakų, klubų, kelių, čiunų sąnarių kontraktūroms po traumų prieš kineziterapijos ar ergoterapijos procedūras. Vienu metu gali būti uždedama ne daugiau dviejų aplikacijų.

Šilumos terapija neskiriama, sergant tuberkulioze, didelio lapsnio širdies ir kraujo apytakos nepakankamumu, hipertonija, karščiuojant, esant aktyviai ankilozuojančio spondilito fazei.


Nemuno g. 75, LT 37355 Panevėžys, Tel.: (8 45) 500650, 8 683 04825, el.paštas: info@fmrc.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 148413426
Cituojant svetainės informaciją prašome nurodyti šaltinį ir datą.
©2010-2018 Viešoji įstaiga Panevėžio fizinės medicinos ir reabilitacijos centras
Panevėžio savivaldybė Panevėžio TLK ESPBI ESPBI