Vandens terapija

Tai įvairios temperatūros gėlo vandens procedūrų naudojimas gydyti. Iš graikų kalbos žodis „hydro“ – vanduo, „therapy“ – gydyti.

Vandens procedūrų poveikis žmogaus organizmui įvairiapusis ir sudėtingas. Vanduo veikia savo temperatūra ir mechaniškai. Veikiant mineraliniu vandeniu, labai svarbus cheminis mikroelementų, dujų, mineralinių druskų ir kt. poveikis.Vanduo pasižymi dideliu šilumos laidumu bei šilumos imlumu ir konvekcija, todėl vidutinė vandens temperatūra žmogui yra 25 – 36°C. Vandens terminis poveikis ryškus ir greitas, tiesiogiai ir refleksiškai veikiantis organizmo gyvybines funkcijas. Vanduo odos receptoriais sukelia hemodinamikos pokyčius. Tai vienas pagrindinių terapijos efektų.

Vandens terapija


Šalto ir šilto vandens poveikis:

Šaltas vanduoŠiltas arba karštas vanduo
 • Aktyvina simpatinę  nervų sistemą
 • Siaurina kraujagysles
 • Lėtina skrandžio ir žarnyno peristaltiką
 • Skatina skydliaukės hormonų sekreciją, spartina medžiagų apykaitą
 • Gerina smegenų veiklą, didina žvalumą,  didina darbingumą
 • Malšina skausmą, ramina nervus
 • Sužadina parasimpatinę nervų sistemą
 • Plečia kraujagysles, mažina kraujospūdį
 • Gerina skrandžio ir žarnyno veiklą
 • Stabdo streso ir skydliaukės hormonų sekreciją
 • Atpalaiduoja, ramina, padeda užmigti
 • Gerina ląstelių aprūpinimą maisto medžiagomisGydomosios vonios
Gydomoji vonia – tai vandens procedūra, kurios metu organizmas (išskyrus galvą, kaklą ir krūtinės viršutinę sritį) visiškai ar dalinai panardinamas į vandenį. Hidroterapijai centre naudojamos šios gydomųjų vonių rūšys: sūkurinės vonelės rankoms ir kojoms, perlinė, vaistažolių, druskos ir angliarūgštės vonios bei povandeninis masažas.
Angliarūgštės vonia
Tai unikali vandens procedūra, kuri pagerina širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, aprūpina audinius didesniu deguonies kiekiu, normalizuoja kraujospūdį, padeda treniruoti širdies raumenį. Procedūros metu kūnas padengiamas mažais CO2 burbuliukais, angliarūgštė prasiskverbia per odą (įrodyta, kad prasiskverbimas 100 k. geresnis nei vandens). Dėl tam tikrų biocheminių reakcijų, CO2 skatina daugiau deguonies atsipalaiduoti nuo hemoglobino. Plečiasi smulkiosios kraujagyslės, organizmas gauna daugiau deguonies, širdies raumuo gali dirbti lengvesniu režimu. Procedūra pasižymi ir termoreguliaciniu poveikiu. Taikant angliarūgštės vonias, mažėja širdies nepakankamumo požymiai: dusulys, nuovargis, širdies plakimas, kojų tinimas, stimuliuojami širdies raumens atsigavimo mechanizmai, gerinama širdies raumens mityba, palengvinamas širdies ir kraujagyslių sistemos prisitaikymas prie fizinių krūvių. Be to, šiomis voniomis tinka gydyti įvairius medžiagų apykaitos susirgimus, kraujotakos sutrikimus galūnėse. Vonios temperatūra 34-36°C, todėl ji ypač tinkama tiems, kurie netoleruoja karštų vonių. Procedūra tinkama ne tik gydymui, bet ir profilaktikai, sveikatinimosi tikslais, norint išvengti ligų progresavimo, simptomų paūmėjimų ar komplikacijų (sergant išemine širdies liga, arterine hipertenzija, širdies nepakankamumu, persirgus miokardo infarktu, esant galūnių kraujotakos sutrikimams, sergant cukriniu diabetu ir kt.).
Sūkurinės vonelės rankoms ir kojoms
Tai šiltos vietinės vonelės (apatinėms galūnėms – kojos įmerkiamos iki kelių; viršutinėms galūnėms – rankos įmerkiamos iki žastų), kurių metu dėl temperatūros pokyčio prasiplečia kraujagyslės, vandens srovė audinius masažuoja, atpalaiduoja, gerina audinių aprūpinimą maisto medžiagomis, skatina gijimo procesus. Šios vonelės ypač tinka gydant potrauminius sutrikimus, kontraktūras, sąnarių ir raumenų pažeidimus, kraujotakos sutrikimus galūnėse. Procedūros trukmė 20-30 min., vandens temperatūra 34-36°C.
Povandeninis masažas
Povandeninis masažas – kombinuota hidroterapijos procedūra, turinti bendrosios vonios ir Šarko dušo atlikimo technikos elementų. Ši maloni procedūra vertinama kaip pasyvi kineziterapija raumenims. Povandeninis masažas atliekamas pacientui gulint specialioje vonioje. Padidinto slėgio įvairiomis kryptimis atitolusi nuo kūno paviršiaus 15-20 cm atstumu vandens srovė sukuria pulsuojančią vibraciją, kuri persiduoda į kūną ir išjudina giliausius audinių sluoksnius. Reguliariai atliekant povandeninį masažą, palaipsniui iš organizmo yra pašalinamos susiformavusios atliekinės medžiagos. Veikiama švelnaus limfos drenažo, lygėja celiulito pažeista oda, o kūną veikiantys oro burbuliukai švelniai išvalo odos viršutinį sluoksnį, pašalindami negyvas ląsteles. Procedūros trukmė: suaugusiems – 15-20 min., vaikams – 10-15 min. Pirmos procedūros atliekamos trumpiau. Gydomasis poveikis: gerina kraujotaką, audinių mitybą, sąnarinio skysčio išsiskyrimą ir apykaitą, atpalaiduoja raumenis, nuskausmina. Jo poveikyje padidėja sąnarių ir stuburo paslankumas, suminkštėja ir tampa elastingesnės sąaugos, pagerėja kraujotaka, medžiagų apykaita audiniuose, greičiau atsistato prarastos funkcijos. Naudojamas sąnarių ir stuburo, periferinės nervų sistemos ligų gydymui, traumų pasekmių mažinimui, virškinimo bei medžiagų apykaitos susirgimams, nervų sistemos funkciniams sutrikimams gydyti, organizmo grūdinimui ir imuninės sistemos stiprinimui. Puikiai tinka intensyviai dirbantiems žmonėms!